Protokół z XLII sesji Rady Gminy
Protokół Nr XLII / 10
z sesji Rady Gminy Hajnówka
odbytej w dniu 15 września 2010r.
w sali nr 12 ( początek sesji – godz. 09.00 koniec – godz.10.00)
Otwarcia XLII sesji Rady Gminy Hajnówka dokonał Pan Wiesław Józef Komarewski - Przewodniczący Rady, który przewodniczył obradom. Powitał uczestniczących w sesji i na podstawie listy obecności (zał. Nr1 do protokołu) stwierdził, że w obradach bierze udział 14 radnych, co stanowi ilość, przy której Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały. (Nieobecna radna p. H. Dzikiewicz – nieobecność usprawiedliwiona). Wyjaśnił, że sesja zwołana została w związku z planowanym powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego i udzielił głosu Wójtowi Gminy. Wójt Gminy zabierając głos poinformowała, że 02 września 2010r. odbyło się spotkanie w Ministerstwie w którym uczestniczyli: Ministrowie, Dyrektor Parku, Dyrektorzy Lasów Państwowych, Prezes WFOŚ, Starosta Powiatu Hajnowskiego, Wójt gminy Narewka i Wójt Gminy z Kierownikiem referatu Inwestycji... – p. H. Bagrowską. Wyjaśniła, ze przedmiotem obrad było przesłane porozumienie, na którym sukcesywnie nanoszone były zmiany. Omówiła Plan Ochrony Parku i zasady ochrony Parku w nim zawarte. Wyjaśniła, że dyskusja dotyczyła pozyskania drewna, i wszystkich aspektów związanych z poszerzeniem granic Parku. Wyjaśniła, że przedstawiciele Ministerstwa przedstawiali korzyści związane z poszerzeniem granic Parku, które negowane były przez p. Wójt. Wyjaśniła, że nie mogła podpisać tego porozumienia z uwagi na brak upoważnienia rady do jego podpisania. Następnie omówiła wystąpienia w TV, prasie i radiu w tym temacie. Przedstawiła także stanowisko ekologów z tym związane. Następnie zaapelowała o podjęcie decyzji w jakiej formie uzyskana zostanie opinia mieszkańców na temat poszerzenia Parku – czy mają to być konsultacje, czy też referendum. Wyjaśniła, że aby referendum było wiążące to musi w nim wziąć udział minimum 30% mieszkańców i wiąże się to z dodatkowym kosztami pokrywanymi z budżetu gminy. Wyjaśniła, że podejmowała temat okresów ochronnych w Puszczy, pracowników Nadleśnictw, Zakładów Usług Leśnych. Poinformowała także o sytuacji w której prasa manipulując faktami stwierdziła, ze Wójt Gminy podpisała porozumienie w sprawie poszerzenia granic Parku co jest nieprawdą.
Przewodniczący Rady p. W.J. Komarewski oraz p. A.Janiuk – radna poinformowali, że Minister również podejmuje inne działania zmierzające do zmiany granic Parku. Po pierwsze wstrzymał prawie 300ha wyrębu lasu z uwagi na „cenne przyrodniczo” obiekty na 3 miesiące. W ślad za tym firmy, które bazują na pozyskanym drewnie nie uzyskają go więc nadleśnictwo podane zostanie do Sądu. Omówił zagrożenie jakie płynie z ochrony czynnej lasu. Wyjaśnił, że pracownicy ZUL nie zarobią środków finansowych. Kolejny zapis to taki, że w stosunku do lasów 80-lat już nie wolno zaczynać, 10% wyklucza siedliska olsowe, gdzie jest grab który traktowany jest jako „chwast” przez leśników. Poinformował, że działania ochronne w Puszczy Białowieskiej, opracowane są przez ludzi którzy kompletnie się na tym nie znają. Pani A. Janiuk zaapelowała, że środowisko, które reprezentuje jest przeciw mimo proponowanych środków finansowych i prosi o pozostawienie wszystkiego tak jak jest.
Pani W. Sajewicz – radna- stwierdziła, ze to naród musi zadecydować i należy wystąpić z tym do ludzi. Proponuje żeby to była forma np. na zebraniach, czy radny przejdzie się wśród mieszkańców i oni odpowiedzą czy tak czy nie.
Pan J. Grygoruk- zadał zapytanie o stanowisko innych samorządów w temacie poszerzenia Parku, zapytał także dlaczego minister ciągle zmienia wielkość o jaką ma być poszerzony Park – najpierw było to 2100 później 3300, a teraz 4000ha. Wójt wyjaśniła, że nie jest to porozumienie pomiędzy samorządami, tylko porozumienie które zostało samorządom narzucone. Wójt Pawlicz nie zgadza się na Park tylko na zapisy porozumienie. Wyjaśniła, że porozumienie pomiędzy samorządami jest nieważne i wyjaśniła, że wystąpią do Ministra o przesunięcie tematu Parku w czasie – najlepiej po wyborach z uwagi na nową radę i jej nowe poglądy. Wyjaśniła, że Minister jednak odmówił.
Pan M. Owerczuk – radny w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na sytuację w której niezauważane są przez ministerstwo zagrożenia dla mieszkańców związane z Parkiem np. brak pracy, brak pozyskania drewna.
Pan W. Golonko – radny – zaapelował aby wystąpić do społeczeństwa o zajęcie ich stanowiska, najlepiej w drodze referendum.
Pan W. Osipiuk zaapelował aby przy podejmowaniu decyzji pamiętać o finansach budżetu gminy.
W tym miejscu głos zabrała p. E. Ostapczuk – radca prawny, która omówiła tryb i zasady przeprowadzenia referendum gminnego oraz konsultacji społecznych. Wyjaśniła, że referendum aby było ważne musi wziąć w nim udział 30 % mieszkańców gminy mających czynne prawo wyborcze i wynik taki jest wiążący dla rady, a w przypadku konsultacji społecznych za wynik rozstrzygający uznaje się wynik 50% głosujących za jednym z podanych wariantów i wtedy rada pomocniczo traktuje ich wynik w podejmowaniu decyzji, czyli jest niewiążący dla rady tylko pomocniczy. Następnie radni podjęli dyskusję w temacie formy uzyskania stanowiska mieszkańców – czy referendum, czy też konsultacji społecznych.
Wójt zabierając głos stwierdziła, że osobiście będzie uczestniczyć w konsultacjach społecznych wraz z pracownikami, radnymi i sołtysami.
Po zamknięciu dyskusji Przewodniczący rady poddał pod głosowanie wnioski: „ Kto jest za przeprowadzeniem referendum?’ - W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, z których 1 głosował „za”, a 13 głosowało „przeciw”; oraz wniosek „ Kto jest za przeprowadzeniem konsultacji społecznych?”- w głosowaniu wzięło udział 14 radnych, z których 13 głosowało „za”, a 1 wstrzymał się od głosu. Następnie Sekretarz Gminy wystąpił o treść zapytania postawionego w konsultacjach. Radni podejmując dyskusję w temacie pytania, jakie miało być postawione w konsultacjach stwierdzili, że pracownicy są najlepiej merytorycznie przygotowani i upoważnili Wójta do sformułowania zapytania będącego przedmiotem konsultacji. Proponowano również stworzenie Komisji, która sformułowałaby zapytanie, postawienie ogólnego zapytania „ Czy jesteś za poszerzeniem Parku?”, „Czy jesteś za ochroną puszczy w dotychczasowej formie?” jednak wnioski takie zostały odrzucone.
Wobec wyczerpania się tematu obrad posiedzenie rady zakończono i Przewodniczący zamknął obrady XLII Sesji Rady Gminy Hajnówka.
Protokołowała:
Barbara Ostapczuk
Przewodniczący Rady
Wiesław Józef Komarewski
Hajnówka, dnia 20 września 2010r.
Metryka strony