Protokół z XI sesji Rady Gminy
BRG.0002.8.2011
Protokół Nr XI / 11
z sesji Rady Gminy Hajnówka
odbytej w dniu 30 września 2011r.
w Sali nr 12 Urzędu Gminy Hajnówka ( początek sesji – godz. 09.00 koniec – godz.10.50)
Do punktu 1 – go:
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Gminy Hajnówka Pan Wiesław Józef Komarewski.
Pan Przewodniczący Rady powitał przybyłych na sesję w osobach:
-
Pana Eugeniusza Czykwina – posła na Sejm RP,
-
Pana Włodzimierza Pietroczuka – Starostę Powiatu Hajnowskiego,
-
Pana Mikołaja Janowskiego – radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego,
-
Pani O. Rygorowicz - Wójt Gminy,
-
Pan M. Kondraciuk - Sekretarz Gminy,
-
Pani L. Nowik - Skarbnik Gminy,
-
Pani T. Borowik – Kierownik GOPS,
-
Pani H. Bagrowska – Kierownik Referatu Inwestycji...,
Na podstawie listy obecności (lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 15 radnych co stanowi ilość, przy której Rada Gminy może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady przedstawił zaproponowany porządek obrad sesji. Następnie zapytał, czy ktoś zgłasza uwagi do protokołu. W tym miejscu głos zabrała Wójt Gminy, która zaproponowała zdjęcie z porządku obrad podpunktu 2 o treści ”zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Hajnówka na lata 2011-2018” i wprowadzenie w to miejsce projektu uchwały o treści: „w sprawie zabezpieczenia środków finansowych jako wkładu własnego na realizację zadania „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa”, zgłaszanego przez Województwo Podlaskie jako Lidera projektu oraz Gminę Hajnówka jako Partnera projektu, do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013” oraz wprowadzenie projektu uchwały podpunktu 4 w punkcie 7 o treści: „w sprawie zmiany uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gminie Hajnówka „Kraina Radosnych Maluchów”.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawioną propozycję. Radni w głosowaniu jawnym 15 głosów „za” przyjęli zaproponowany porządek obrad XI sesji rady.
Oto jego brzmienie:
-
Otwarcie obrad.
-
Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzednich obrad Rady Gminy.
4. Przedstawienie Programu Zrównoważonego Rozwoju Regionu Puszczy Białowieskiej.
5. Informacja Wójta Gminy o działaniach podejmowanych przez Wójta od ostatniej sesji.
6. Zapoznanie się z informacją o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2011 roku.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
-
zmian w budżecie gminy na 2011 rok,
-
w sprawie zabezpieczenia środków finansowych jako wkładu własnego na realizację zadania „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa”, zgłaszanego przez Województwo Podlaskie jako Lidera projektu oraz Gminę Hajnówka jako Partnera projektu, do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 o zmianie uchwały w sprawie określenia jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku bankowym, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego, dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania,
-
przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka w obrębie gruntów wsi Postołowo i Wygoda,
-
„w sprawie zmiany uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gminie Hajnówka „Kraina Radosnych Maluchów”.
8. Interpelacje, zapytania i odpowiedzi.
9. Wolne wnioski.
Do punktu 3-go: Przyjęcie protokołu z poprzednich obrad Rady Gminy.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie Protokół nr X/11 z dnia 25 sierpnia 2011r. Radni w głosowaniu jawnym przy 15 głosów „za” przyjęli protokół z X sesji rady.
Do punktu 4-go: Przedstawienie Programu Zrównoważonego Rozwoju Regionu Puszczy Białowieskiej.
Przewodniczący obrad otwierając dyskusję udzielił głosu Wójt Gminy – Oldze Rygorowicz, która podziękowała p. E. Czykwinowi, W. Pietroczukowi, M.Janowskiemu za przybycie na sesję. Następnie powiedziała, cyt.„ Ze względu na to, ze nie ma projektodawców tego Programu postaram się sama rozpocząć. Tutaj na tej Sali projektodawcy w osobach Pana W. Cimoszewicza i R. Tyszkiewicza zapoznawali nas ze Zrównoważonym Programem Rozwoju Puszczy Białowieskiej. Jest to program, który będzie realizowany w latach 2014-2020. Gdyby się powiódł to można by było podnieść nasza gminę i teren powiatu do standardów. Są to ambitne założenia, które mogą się okazać realne. Celem programu jest pozyskanie środków finansowych z unii europejskiej, które kształtują się w wysokości 70 milionów EURO.” W tym miejscu Wójt Gminy przedstawiła Zrównoważony Program Rozwoju Puszczy Białowieskiej. (Materiał stanowi załącznik nr 2 do protokołu) Następnie Wójt Gminy powiedziała, cyt. „ Będziemy tworzyć programy, będziemy nadal nad tym pracować. Każdy z Was może być pomysłodawca jakiegoś projektu rozwoju naszej gminy. Tutaj będą ważne sprawy, które dotyczyły będą i naszej gminy i rozwoju naszego powiatu. Ważne aby nasze programy rozwoju połączone były z innymi gminami, starostwem. Chodzi nam przede wszystkim o drogi, które dochodzą do Hajnówki. Jeżeli te drogi będą zrobione to i nam będzie bezpieczniej”.
Następnie Przewodniczący rady udzielił głosu p. W. Pietroczukowi, który powiedział, cyt. „ Chcę przede wszystkim wyjaśnić nieobecność Senatora Cimoszewicza na dzisiejszym spotkaniu. Nie dalej jak dwa dni temu były Prezydent Aleksander Kwaśniewski poprosił go aby został na ważna konferencją międzynarodową w Warszawie na której trwa dyskusja na temat polityki zagranicznej, a senator Cimoszewicz nie był w stanie odmówić tej prośbie. Chciałem powiedzieć kilka słów odnośnie tego co powiedziała Pani Wójt. Mamy informację, że na teren powiatu hajnowskiego wpłynęła kwota 6300 000zł z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zostanie ona spożytkowana gdy zostaną podpisane umowy w części na modernizacje dróg powiatowych, na modernizację głównej drogi w gminie Narew oraz na modernizację lądowiska przy naszym szpitalu powiatowym. Rzecz idzie o to, że zostały włączone do tej rezerwy inwestycje które są już przygotowane do realizacji bądź są już po przetargach. Ale najważniejsze jest to co planujemy na rozwój na lata 2014-2020 i tutaj bardzo wiele zależy od nas, od tego jak potrafimy przygotować nasz wspólny dla całego powiatu program uwzględniający w tym wszystkim gminy. Chodzi o to by program ten był spójny i by dał się wpisać w któryś z priorytetów Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Minister Rozwoju Regionalnego – Bieńkowska mówiła, ze w każdym przypadku będzie lobbować na rzecz takiego programu i może to być jakby oddzielny komponent tego programu rozwoju Polski Wschodniej. Gdyby udało się nam to przedstawić to łatwiejsze będzie sięganie po środki unijne na nasz rozwój. Chciałbym tutaj zwrócić uwagę na drugi aspekt, ze ten program który został zainicjowany przez parlamentarzystów wbrew temu co jest powielane gdzieniegdzie, nie ma żadnych warunków wstępnych. Nie wiąże się go bezpośrednio z tym co nas najbardziej interesuje, czyli poszerzeniem Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej Puszczy. Jeśli mówimy o podnoszeniu standardów ochrony PB, to wcale nie oznacza że to musi być Park Narodowy. Nie przesądzamy tutaj o formie ochrony. Leśnicy też potrafią chronić Puszcze. Oczywiści jak mówiła Pani Wójt najważniejsze są tutaj drogi – drogi wojewódzkie które są głównym „nerwem” powiatu. Ale wydaje mi się, że ważne są tutaj i drogi powiatowe i gminne, szczególnie te ważniejsze drogi, które spełniają nie tylko rolę komunikacyjną między dwiema wsiami ale i te które dla ludzi przy nich mieszkają ważne. Rzeczywiście zakłada się, że program ten ma skonsumować kwotę 70 mln EURO, która jest kwotą prognozowaną i nikt nie jest w tej chwili w stanie tej kwoty potwierdzić. Wszystko zależy od tego jaki program zbudujemy i jak będziemy lobbować go do unijnego Programu Rozwoju Polski Wschodniej. To jest dla nas najważniejsze i chcielibyśmy ten program konsultować nie tylko z mieszkańcami Hajnówki ale i całego powiatu hajnowskiego”.
Następnie głos zabrał poseł na Sejm Eugeniusz Czykwin, który powiedział, cyt. „ Dziękuje za zaproszenie na radę. Rzadko kiedy mam okazję uczestniczyć ale bardzo się cieszę za to zaproszenie tym bardziej, że ziemia hajnowska była i jest mi coraz bliższa. Nie chciałbym odnośnie tego programu zbyt mocno występować przed szereg i wydaje mi się ze osoba Pana Cimoszewicza jest jakby gwarantem tego, że ten program się uda. Kibicuję i wspieram wszystkich, którzy działają tak aby te zadania się powiodły. Chciałem powiedzieć kilka słów o paru inicjatywach, bo kończy się kadencja, dotyczących Hajnówki, państwa i ziemi hajnowskiej oraz województwa, jakie w ostatnim czasie podejmowałem Sejmie. Po pierwsze było wspomniane ale o tych kwestiach wspomniał już starosta, temat poszerzenia granic Puszczy Białowieskiej. Z tym się wiązała taka na „hura” atmosfera o tym jak organizacje ekologiczne przyniosły projekt podpisany przez 300 000 obywateli popierających złożenie obywatelskiej inicjatywy, którą złożyć można mając 100 000 podpisów. Ponieważ zostało to złożone na ok. 6 m-cy przed upływem kadencji politycy nie wiedzieli co w elektoracie można tym zyskać i rządząca partia, czyli PO z PSL, chociaż Ci głośno nie wypowiadali swojego zdania, szybko podjęli decyzję, że popierają ten wniosek i widać było wolę szybkiego uchwalenia tej ustawy zawierającej poprawki które zabierałyby samorządom prawo do współdecydowania. Ja już nie wracam bo temat jest Państwu znany. Chodziło tu powiem w sposób brutalny o odebranie samorządom prawa do decydowania o ważnych kwestiach na ich terenie. Projekt trafił do Komisji i zaproponowano m.in. zorganizowanie spotkanie z przedstawicielami samorządu. Odbyło się takie spotkanie i ja zaproponowałem aby zaproszeni byli i starosta i Wójt Pawilcz z Narewki. Ale było też sporo przedstawicieli z województwa warmińsko-mazurskiego. Chcę powiedzieć, podkreślić, że wszyscy samorządowcy – jedni bardziej radykalnie inni łagodniej- wszyscy zdecydowanie sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu. I dało to trochę do myślenia. Później były różne działania. Wiem, ze stanowiska zajmowały ogólnopolskie porozumienia samorządowe i to dało dużo do myślenia tym, którzy kładli nacisk na uchwalenie takiej poprawki. Doszli oni do wniosku, że pójście na rękę i uzgodnienie tych propozycji organizacji ekologicznych w wyborach da mniejszy efekt niż strata poniesiona w wyniku nadepnięcia i ograniczenia uprawnień samorządom. Poproszono więc o kolejne ekspertyzy, które wolno spływały jasne było, ze do końca tej kadencji ta ustawa nie będzie forsowania nie będzie już uchwalona i pozostaje ona w zawieszeniu. Chcę jednak powiedzieć, ze projekt obywatelski w odróżnieniu od każdego innego czy rządowego czy poselskiego projektu nie traci swojej ważności z końcem kadencji. Te prace, które były już zrobione będą wznowione w nowym Parlamencie i to będzie zależało oczywiście od nowej większości, jak oni do tego podejdą. Ja w tym kontekście zabierałem wielokrotnie głos-starałem się uświadomić kolegom, że SA to kwestie nie tylko ochrony środowiska i jego finansowania ale też kwestie społeczne, zwłaszcza, że nasz region zamieszkany jest przez mniejszości narodowe. Przytaczałem w związku z tym Konwencję Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych, która mówi, że rząd nie może podejmować działań które skutkowałyby zmuszaniem ludzi do emigrowania, wyjeżdżania z tych terenów gdzie oni mieszkają. Tego argumentu strony się bardzo boją, bardzo niechętnie słuchają i równie niechętnie nie chcą na ten temat rozmawiać. Zapewniają ogólną deklarację, że absolutnie żadnym celem nie jest to aby tutaj zmieniały się jakiekolwiek proporcje. Teraz chciałbym powiedzieć o tej decyzji Ministra Ochrony Środowiska o ograniczeniu pozyskiwania drewna z Puszczy Białowieskiej z 140 000 na 48 000. Ja to nazwałem w sejmie jako działanie represyjne wobec samorządów mające na celu ukaranie samorządów, że wtedy nie doszło do porozumienia. Chociaż uważam, ze najlepszy jest program, który gwarantowałby miejsca pracy. Bo nie oszukujmy się. Jeżeli będą miejsca pracy to nikt nie będzie wyjeżdżał i wszystko będzie funkcjonowało należycie. Ja zostawię Państwu wystąpienie plenarne w tym temacie, na które Minister Ochrony Środowiska odpowiedział, że decyzja podejmowana była pod presją. Ekologiczne organizacje są bardzo wpływowe i mocne, co i ja odczuwam do dziś, bo na posiedzeniu na którym był i starosta, Pan Wajrach, który był ze swoimi kolegami podszedł i powiedział, że jest taka opinia: Po pierwsze, że Pan nie reprezentuje tej ludności białoruskiej tak jak się Pan kreuje, bo moi przyjaciele Białorusini z „Czasopisu” mają inne niż Pan zdanie. To ok. Ja się nie kreuje, bo jesteśmy społecznością złożoną i każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Natomiast powiedział jeszcze takie zdanie , że Pan to by chciał żeby Pana rodacy czyli Białorusini maksymalnie zajmowali stanowisko pilarza. W związku z tym w Gazecie Wyborczej, gdzie reprezentowano krótko na koniec kadencji moją skromną osobę, pewien dziennikarz napisał o mnie, że wystąpił z inicjatywami przeciwko ochronie Puszczy Białowieskiej. No ja jestem za ochroną Puszczy ale tez jestem za ochroną ludności tu mieszkającej i nigdy się nie zgodzę, żeby takie decyzje były podejmowane bez uwzględniania zdania, czy opinii, czy interesu tej ludności wobec której będą podejmowane. To było w kwietniu a ja do Ministra zwróciłem się wtedy, gdy pojawił się ten Program Zrównoważonego Rozwoju PB aby do czasu rozstrzygnięcia zawiesił decyzję ograniczenia pozyskania drewna. Odpowiedź była oczywiście negatywna i zapewnia, że nie jest ich intencją pogarszanie życia tej ludności. Wszystko jest bardzo kontrowersyjne, bo jak ja mówiłem o potrzebie wspólnego działania na rzecz ochrony PB ze stroną białoruską, to Minister odpowiada, że to źle, bo wycinają tam gdzie korniki, a drzewa żeby lepiej umierały bo taki jest naturalny system. I, że tutaj cytuję zdanie ministerstwa „Funkcja produkcyjna to nie jest funkcja Puszczy Białowieskiej”. Czyli samorządy i mieszkańcy patrzą przez perspektywę ekonomiczną. Chciałem podziękować, ze Państwo nie przyjęli propozycji Ministra. Chciałem przypomnieć ze bez żadnych warunków dał on 100 milionów tym gminom gdzie przebiega Rospuda”. W dalszej części swojej wypowiedzi Poseł E. Czykwin omówił temat związany z funkcjonowaniem podziemia w czasie II wojny światowej dotyczące osoby Romualda Raisa. (Materiał stanowi załącznik nr 2 do protokołu)
Następnie głos zabrał M. Janowski, który powitał obecnych na sali i poinformował o trwających naborach wniosków na biogazownie, na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczym np. na rozwój agroturystyki, biura pisania podań. Wyjaśnił, że refundowanych może być do 100 tys. wydatków. Następnie poinformował o wydawaniu decyzji o dopłatach dla rolników. Podkreślił, że kwota EURO będąca podstawą do naliczenia dopłat wynosi 4,42 i jest wyższa niż w latach ubiegłych. Następnie w swoich wypowiedziach odniósł się do Zrównoważonego Programu i zaproponował aby znalazł się w nim temat gazyfikacji tych terenów. Następnie omówił inwestycje wykonywane przez samorząd województwa dotyczące remontów dróg Zwodzieckie - Hajnówka, Jelonka-Hajnówka.
W związku z zakończeniem wypowiedzi przez zaproszonych gości Przewodniczący otworzył dyskusję w tym temacie. W związku z brakiem dyskusji Przewodniczący przeszedł do kolejnego punktu porządku obrad.
Do punktu 5-go: Informacja Wójta Gminy o działaniach podejmowanych przez Wójta od ostatniej sesji.
Wójt Gminy – p. Olga Rygorowicz przedstawiła informację o działaniach podejmowanych od ostatniej sesji. Powiadomiła o pozyskaniu środków na utworzenie punktu przedszkolnego w Dubinach. Omówiła ogólne zasady utworzenia punktu przedszkolnego, a także wydatkowanie środków z tym związanych. Omówiła program dotyczący Aktywizacji obszarów wiejskich w województwie podlaskim, spotkanie z inwestorem budowy kopalni iłów w Trywieży – Leierem. Następnie poinformowała o rozpoczęciu II etapu przebudowy drogi wojewódzkiej w Nowosadach. Poinformowała o uczestniczeniu w konferencji dotyczącej 10 lat Wolnej Strefy Ekonomicznej, spotkaniu z Minister Bieńkowską oraz zawarciu porozumienia Wójtów, Burmistrzów, Strażą Pożarną w ramach Trans granicznego Programu Polska-Białoruś-Ukraina.
Do punktu 6-go: Zapoznanie się z informacją o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2011 roku.
Skarbnik Gminy przedstawiła materiał dotyczący informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Hajnówka za I półrocze 2011 roku. Przedstawiła szczegółowo dochody
i wydatki budżetu, przedstawiła szczegółowo inwestycje wykonywane w gminie ze szczególnym uwzględnieniem budowy kanalizacji w poszczególnych miejscowościach, wyjaśniła także temat prefinansowania wydatków budżetu oraz wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na remont budynku po byłej szkole podstawowej w Nowoberezowie. Stwierdziła, że wykonanie budżetu przebiega zgodnie z planem. Udzieliła odpowiedzi i wyjaśnień na pytania członków komisji. Ponadto poinformowała o uzyskaniu Uchwały Nr II-0320-4/11 z dnia 09 sierpnia 2010r. Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Wójta Gminy Hajnówka informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2011r. Poinformowała, że informacja z wykonania budżetu była przedmiotem obrad Komisji, które nie wniosły uwag. Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawioną informację. Radni jednogłośnie ( 15 głosów „za”) przyjęli przedstawioną informację. projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii uznania lasu za ochronny. (Materiał stanowi Załącznik Nr 3 do protokołu)
Do punktu 7-go: Podjęcie uchwał w sprawie:
1. zmian w budżecie gminy na 2011 rok,
Skarbnik Gminy – p. L. Nowik przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok. Omówiła poszczególne zmiany wprowadzane do budżetu gminy zarówno po stronie dochodów jak i wydatków gminy dotyczące utworzenia punktu przedszkolnego w gminie Hajnówka. Wyjaśniła ponadto, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, które nie wniosły uwag. Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 radnych. W oparciu o wyniki głosowania (15 głosów „za”) Przewodniczący obrad stwierdził, że rada powzięła uchwałę o treści:
Uchwała Nr XI/ 48 / 11
Rady Gminy Hajnówka
z dnia 30 września 2011 roku
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok
(Załącznik Nr 4 do protokołu)
2. w sprawie zabezpieczenia środków finansowych jako wkładu własnego na realizację zadania „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa”, zgłaszanego przez Województwo Podlaskie jako Lidera projektu oraz Gminę Hajnówka jako Partnera projektu, do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.
Pan A. Gierasimiuk – Informatyk przedstawił projekt uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych jako wkładu własnego na realizację zadania „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa”, zgłaszanego przez Województwo Podlaskie jako Lidera projektu oraz Gminę Hajnówka jako Partnera projektu, do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Wyjaśnił, że projekt uchwały dotyczy drugiego etapu wdrażania elektronicznych usług dla ludności i obejmować będzie jednostki organizacyjne gminy Hajnówka. Wyjaśnił, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, które nie wniosły uwag. Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych jako wkładu własnego na realizację zadania „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa”, zgłaszanego przez Województwo Podlaskie jako Lidera projektu oraz Gminę Hajnówka jako Partnera projektu, do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 radnych. W oparciu o wyniki głosowania (15 głosów „za”) Przewodniczący obrad stwierdził, że rada powzięła uchwałę o treści:
Uchwała Nr XI/ 49 / 11
Rady Gminy Hajnówka
z dnia 30 września 2011 roku
zabezpieczenia środków finansowych jako wkładu własnego na realizację zadania „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa”, zgłaszanego przez Województwo Podlaskie jako Lidera projektu oraz Gminę Hajnówka jako Partnera projektu, do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.
(Załącznik Nr 5 do protokołu)
-
o zmianie uchwały w sprawie określenia jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku bankowym, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego, dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania,
Pani H. Szymaniuk – Kierownik BOSS, przedstawiła projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie określenia jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku bankowym, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego, dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania. Wyjaśniła, że projekt uchwały dotyczy likwidacji stołówki szkolnej w Szkole Podstawowej, w Nowokorninie, w związku z czym nie ma potrzeby utrzymywania dodatkowego konta bankowego. Wyjaśniła, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, które nie wniosły uwag. Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie określenia jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku bankowym, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego, dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 radnych. W oparciu o wyniki głosowania (15 głosów „za”) Przewodniczący obrad stwierdził, że rada powzięła uchwałę o treści:
Uchwała Nr XI/ 50 / 11
Rady Gminy Hajnówka
z dnia 30 września 2011 roku
o zmianie uchwały w sprawie określenia jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku bankowym, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego, dokonywania zmian w tym planie i ich zatwierdzania.
(Załącznik Nr 6 do protokołu)
4. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka w obrębie gruntów wsi Postołowo i Wygoda,
Pani H. Bagrowska – Kierownik Referatu Inwestycji… przedstawiła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka w obrębie gruntów wsi Postołowo i Wygoda. Poinformowała, ze w tytule uchwały nastąpił błąd dotyczący nazwy wsi. Wyjaśniła, że projekt uchwały dotyczy wsi Dubiny, a nie Postołowo. Następni wyjaśniła intencję podjęcia takiej uchwały i poinformowała, że odnośnie gruntów wsi Dubiny dotyczy to obszaru planowanego pod budownictwo mieszkaniowe obejmującego obszar ponad 6 ha przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Odnośnie gruntów wsi Wygoda wyjaśniła, że złożone zostało podanie przez prywatną osobę o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego na gruntach stanowiących jej własność. W tym miejscu głos zabrał Pan W. Osipiuk radny, który poinformował, że na ostatnim posiedzeniu Komisji Rolnictwa… zaproponowała rozdzielenie projektu uchwały na dwa projekty rozłącznie odnośnie gruntów dotyczących wsi Dubiny i osobno dotyczących wsi Wygoda. Wystąpił z zapytaniem dlaczego wniosek komisji nie został uwzględniony. W tym miejscu głos zabrała Wójt Gminy, która powiedziała, że na sesji miała być obecna radca prawny gminy, jednakże jest nieobecna z uwagi na równoległą sesję w Narwi. Następnie powiedziała, cyt. „ Wiem o co chodziło. Chodziło o to żeby podmiot prywatny w jakiś sposób sfinansował zmianę opracowania takiego planu. Ustawa jednoznacznie określa, że nie jest to możliwe do zrealizowania. Będziemy negocjować i prosić żeby coś wpłacili. Chciałam zaprosić na sesję wnioskodawców niestety nie mogli być obecni. Rozważaliśmy odsuniecie tego tematu na kolejną sesję jednakże wtedy mogą nas zaskarżyć na opieszałość sprawy. Wszystko przeciąga się w czasie. Łącznie opracowanie takich zmian obejmuje okres 9 miesięcy – 6 na dokonanie opracowania takiego planu, a później różne inne decyzje. My chcemy ściągać przedsiębiorców, a ten teren jest ciekawy więc nie można ludziom utrudniać gdy chcą coś na naszej gminie wybudować. Nie zmieniliśmy tej uchwały ale przynajmniej w ten sposób możemy przedsiębiorcom pomagać. Prosiłabym żeby nie zatrzymywać tego co powoduje, że nasza gmina się rozwija”. W tym miejscu głos zabrał p. W. Osipiuk – który powiedział, cyt. „Ja dalej to ciągnę. Czy nam nie zarzucą że dwa podmioty czyli Urząd Gminy i podmiot prywatny się ubiega. I ja chcę wiedzieć czy tak jest prawidłowo”. Pan A. Skiepko – radny powiedział, cyt. „Na komisji było powiedziane, że gdyby oni występowali jako osoba prywatna pod budowę warsztatu to powinna wiedzieć że wiązać się z tym będą opłaty”. Pan W. Grygoruk – radny powiedział, cyt. „Mnie się wydaje, że najlepiej by było te uchwały rozdzielić. Tam jest i własność gminy, jak i prywatnego podmiotu. Bo to wszystko wiąże się z kosztami. Wydaje się, że to wygląda tak jakbyśmy komuś robili prezent”. W tym miejscu rozpoczęła się polemika słowna wśród radnych. Następnie głos zabrał p. M. Kondraciuk – Sekretarz gminy, który powiedział, że z punktu prawnego jest możliwość podzielenia uchwały. Zauważył, że nie wiadome jest czy podzielenie uchwały na dwa osobne projekty coś zmieni. Podał przykład działek położonych we wsi Lipiny. Następnie przytoczył art.21 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Po zamknięciu dyskusji w tym temacie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek o treści: „Kto jest za tym żeby nie dzielić projektu uchwały, żeby pozostało jak jest?” Radni w liczbie 9 osób opowiedzieli się za tym by nie rozdzielać tego projektu uchwały. W tym miejscu radny S. Sokołowski wystąpił z zapytaniem o terminy związane z udzieleniem odpowiedzi na taki wniosek dotyczący zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym miejscu głos zabrała p. H. Bagrowska – Kierownik Referatu Inwestycji…, która przedstawiła procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wyjaśniła, ze w pierwszej kolejności zmianę planu można dokonać poprzez sprawdzenie czy jest on zgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. Zmiana studium jest w tej chwili przygotowywane i zostanie przygotowany projekt uchwały, który wszystkie dotychczasowe zmiany będzie uwzględniał. W tym miejscu p. A. Janiuk – radna wystąpiła z zapytaniem o koszt dotyczący sporządzenia miejscowego planu. Pani H. Bagrowska – Kierownik Referatu Inwestycji… wyjaśniła, że koszty sporządzenia planu na gminie obciążają budżet gminy. Następnie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka w obrębie gruntów wsi Dubiny i Wygoda. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 radnych. W oparciu o wyniki głosowania (10 głosów „za”, 5 „wstrzymujący się”) Przewodniczący obrad stwierdził, że rada powzięła uchwałę o treści:
Uchwała Nr XI/ 51 / 11
Rady Gminy Hajnówka
z dnia 30 września 2011 roku
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
części gminy Hajnówka w obrębie gruntów wsi Dubiny i Wygoda
(Załącznik Nr 7 do protokołu)
-
zmiany uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gminie Hajnówka „Kraina Radosnych Maluchów”.
Pani H. Szymaniuk – Kierownik BOSS, przedstawiła projekt uchwały dotyczący zmiany uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gminie Hajnówka „Kraina Radosnych Maluchów”. Omówiła szczegółowo zmiany wprowadzone do uchwały
i wyjaśniła, że zmiany wprowadzane są na skutek zaproponowanych zaleceń Urzędu Marszałkowskiego. Wyjaśniła, że projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji, które nie wniosły uwag. Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały zmiany uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gminie Hajnówka „Kraina Radosnych Maluchów”. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 radnych. W oparciu o wyniki głosowania (15 głosów „za”) Przewodniczący obrad stwierdził, że rada powzięła uchwałę o treści:
Uchwała Nr XI/ 52 / 11
Rady Gminy Hajnówka
z dnia 30 września 2011 roku
zmiany uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gminie Hajnówka
„Kraina Radosnych Maluchów”.
(Załącznik Nr 8 do protokołu)
Do punktu 7-go: Interpelacje, zapytania i odpowiedzi.
W sprawach różnych A. Skiepko – radny zadał zapytanie do Przewodniczącego rady dlaczego jeżeli zgłoszony został wniosek na Komisji o rozdzieleniu uchwały to nie zostało to wykonane. Przewodniczący rady przeprosił i wyjaśnił, że na skutek krótkiego okresu nie został on zrealizowany.
Do punktu 8-go: Wolne wnioski.
Pani O. Bołtromiuk – radna wystąpiła z zapytaniem o nadanie biegu sprawie drogi w Lipinach. Wójt udzieliła wyjaśnienia, że temat jest w trakcie realizacji.
Następnie sołtys wsi Lipiny p. K. Jakubowska zaprosiła obecnych na „Święto Pieczonego Ziemniaka” w Lipinach o godz. 16.00 w dniu 01 października 2011r.
Następnie głos zabrała Wójt Gminy, która przypomniała o wyborach do Sejmu RP i Senatu RP w dniu 9. X. 2011r. i poinformowała o dyżurujących pojazdów mających na celu dowiezienie wyborcy do miejsca głosowania.
Następnie głos zabrała p. H. Bagrowska – Kierownik Referatu Inwestycji..., która przedstawiła temat przystąpienia do programu „Trasy Rowerowe Polski Wschodniej”. Omówiła szczegółowo projekt programu i wyjaśniła, że koszt wybudowania takiej ścieżki rowerowej wynosi 2 300 000,- a koszt który gmina musiała będzie ponieść to 28 000,- w 2012 roku oraz 74 000,- do pokrycia w ciągu 5 lat. Długość takiej ścieżki to 22 km, która przechodzić będzie na terenie gminy głównie przez teren miejscowości Orzeszkowo. Następnie wskazała teren, który obejmować ma Trasa Rowerowa Polski Wschodniej. (Materiały znajdują się w Referacie Inwestycji) Radni stwierdzili, że nie są przeciwko programowi. Pan M. Pierko – sołtys wsi Topiło wystąpił o uwzględnienie w projektach uchwał podniesienia diet dla sołtysów na 100 zł. Sołtys wsi Wasilkowo – p. Jan Niczyporuk – Szyło wystąpił z ustawieniem znaku ograniczenia prędkości w Wasilkowie.
Następnie wobec wyczerpania się porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął obrady XI sesji Rady Gminy Hajnówka.
Protokołowała:
Barbara Ostapczuk
Przewodniczący Rady
Wiesław Józef Komarewski
Hajnówka, dnia 4 października 2011r.
Metryka strony